O czym trzeba pomyśleć wybierając zbiornik na deszczówkę?

by | lut 25, 2021 | Zbiorniki

Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że zbieranie deszczówki ma ogromny sens i ma wpływ na naszą przyszłość.
No, ale jakby trzeba było to przypomnę 😉
> zapewniam sobie dostęp do wody w czasie suszy, w czasie gdy pojawiają się zakazy podlewania ogrodów
> obniżam koszty, bo koszty wody wodociągowej są powiązane ze ściekami a coraz częściej z opłatami za wywóz śmieci.
> bronię się przed nowymi podatkami, bo dużymi krokami nadchodzi opłata za tzw. zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych
> dbam o mój ogród, bo woda deszczowa ma dużo lepszy dla nich skład niż wodociągowa czy ze studni
> mam porządek na działce, bo po dużych opadach woda nie spływa z dachu i nie stoi na trawnikach tylko zbiera się w zbiorniku
> troszczę się o środowisko, bo zatrzymuję wodę tam gdzie spada i nie pozwalam jej uciec do morza
> znowu troszczę się o środowisko, bo zamieniam spłukiwanie toalet wodą pitną na spłukiwanie wodą deszczową
No to jaki zbiornik wybrać?
Najważniejsze, że nie jesteś w tym miejscu sam . Zawsze asystujemy przy tym wyborze doradzając najbardziej optymalne rozwiązanie.
1. Na początek musisz pomyśleć do czego chcesz zebraną deszczówkę używać. Wiąże się to z dobraniem odpowiedniej pojemności, mocy pompy, filtrów i innych akcesoriów.
Drogi są dwie. Albo chcesz używać deszczówki do podlewania ogrodu albo także do spłukiwania toalet prania czy mycia samochodu. Ten drugi przypadek szczególnie polecam tym, którzy są na etapie projektowania lub budowy domu. To jest ten moment na takie rozwiązania.
2. Jaką wielkość zbiornika wybrać? To zależy przede wszystkim od wielkości dachu, czy innej powierzchni z jakiej deszczówka będzie zbierana. W Polsce średnio rocznie spada 550-600 l wody na m2. Często przyjmuje się, że na każde 25m2 dachu powinniśmy mieć 1 m3 zbiornika.
Ale od kiedy pojawiają się obfite opady w godzinę potrafi spaść tyle wody co kiedyś w miesiąc. Dlatego niektórzy decydują się na większe niż to wynika ze statystyki zbiorniki, żeby złapać taki niespodziewany nadmiar wody.
3 Co się dzieje z wodą, która nie zmieści się do zbiornika? Tutaj opcji jest kilka. Zbiorniki mają otwory przelewowe, przez które woda jest odprowadzana w zależności od możliwości albo do kanalizacji lub rowu melioracyjnego albo rozsączana w ogrodzie. W tym drugim przypadku bardzo istotny jest rodzaj gruntu jaki mamy na działce i jej wielkość. (Więcej w kolejnym poście)
4. No to co z tym gruntem? Rodzaj gruntu i głębokość posadowienia zbiornika, a co za tym idzie wystawienie go na działanie wód gruntowych ma decydujący wpływ na jego dobór. Dobieramy tak rodzaj zbiornika, aby był w stanie wytrzymać napór gruntu i wypieranie przez wodę gruntową. Bardzo ważne jest, żeby dobrze rozpoznać warunki, aby uniknąć w przyszłości problemów. W ofercie mamy zbiorniki doskonale sprawdzające się w trudnych warunkach gruntowych i to z gwarancją na 35 lat!
Aha, jeszcze jedna uwaga. Miejsce zakopania zbiornika. Warto sprawdzić na planach czy tam gdzie chcemy zrobić wykop nie ma jakichś instalacji podziemnych 😉 Niby oczywiste, a jednak …
5. A może zbiornik pod podjazdem. Często wielkość działki czy jej zagospodarowanie uniemożliwiają zakopanie zbiornika gdzieś pod trawą. Rozwiązaniem są zbiorniki wytrzymujące obciążenie ruchem kołowym. Taki zbiornik możemy zakopać np. pod podjazdem do garażu czy pod parkingiem. Jazda po nim samochodem nie stanowi problemu.
O tym wszystkim trzeba pomyśleć i o to pytamy naszych klientów dobierając najlepsze rozwiązanie. Zależy nam na tym aby nasza propozycje były trwałe na lata dlatego oferujemy tylko sprawdzone i wysokiej jakości zbiorniki i wyposażenie do nich.
Zapraszam!

0 Comments