Przeróbka szamba na przydomową oczyszczalnię

Jeżeli posiadasz szczelny zbiornik na ścieki i chcesz zacząć oszczędzać pieniądze a kwestie ekologii również są dla Ciebie ważne to mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Posiadamy doświadczenie i gotowe sprawdzone systemy, które w prosty sposób przerobią stare szambo w bezzapachową, nowoczesną, przydomową oczyszczalnię. Nasze systemy bezawaryjnie działają od lat i nadają się do każdych warunków gruntowych nawet tych najcięższych.

szambo_retrofit

Składanie wniosku dotyczącego przeróbki szamba na przydomową oczyszczalnię biologiczną.

Od sierpnia ubiegłego roku Ustawodawca narzucił na nas kolejny obowiązek uzyskania zgłoszenia wodnoprawnego dotyczącego chęci przerobienia szamba na oczyszczalnię przydomową.

Formalności są dokładnie takie same jak w przypadku budowy oczyszczalni od podstaw. Złożoność niezbędnej dokumentacji oraz wiele urzędów zaangażowanych w proces bardzo komplikuje cały proces, który trwa w najlepszym układzie dwa – trzy miesiące.

Warto jest przekazać to wyspecjalizowanym firmom mającym doświadczenie w realizacji tego typu projektów.

Dotyczy to również całej dokumentacji dotyczącej dofinansowań, jeżeli na Państwa terenie byłyby takowe dostępne.

Zajmiemy się formalnościami!

Retrofit przekrój instalacji

Dlaczego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię?

Przerobienie starego szamba lub wadliwie działającej oczyszczalni drenażowej na bezzapachową, przydomową oczyszczalnię biologiczną daje użytkownikowi wiele korzyści.

Właściwie użytkowana, bezzapachowa oczyszczalnia, praktycznie jest bezobsługowa.

Wymaga tylko monitorowania jej pracy i corocznego serwisu, który kosztuje tyle co jednorazowe opróżnienie szamba.

Oczyszczalnia, którą proponujemy skutecznie rozwiązuje wszystkie kluczowe problemy jakie mają wszyscy, którzy nie są podłączeni do kanalizacji miejskiej czyli: wywóz szamba, koszty, nieprzyjemny zapach, zapychające się systemy drenażowe.

Korzyści z posiadania bezzapachowej, przydomowej oczyszczalni biologicznej

Oszczędności korzystania z oczyszczalni

Oszczędności

Wywóz szamba dużej pojemności to obecnie koszt nawet 450 zł. Jeśli taką operację trzeba powtarzać co miesiąc daje to spory wydatek roczny nie mówiąc o towarzyszącym tej operacji doznaniom zapachowym.
Inwestycja w oczyszczalnie biologiczną zwraca się po 2 – 3 latach. Dodatkowo, jako wynik przerobu ścieku na poziomie 95% otrzymujemy wodę, którą można bezpiecznie użyć do nawadniania ogrodu.

Zalety oczyszczalni banner 450x220

Ekologia

Oszczędność wody i ekologia. Przerobione szambo na przydomową bezzapachową oczyszczalnię systematycznie dostarcza nam setki litrów oczyszczonego ścieku, którym możemy podlewać rośliny w naszym ogrodzie. Rozwiązanie to jest z jednej strony ekologicznie, bo ograniczamy ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska a z drugiej strony daje nam oszczędności finansowe, ponieważ nie płacimy za wodę podlewania ogródka.

Niezależność od szamba banner

Niezależność

Własna oczyszczalnia biologiczna to niezależność od uciążliwego i kosztownego wybierania szamba.
Własna oczyszczalnia biologiczna to znakomita propozycja w miejscach gdzie nie ma i w perspektywie niemożliwe jest podłączenie do kanalizacji.
W większości przypadków montaż takiej oczyszczalni wykonuje się „na zgłoszenie”, bez nadmiaru uciążliwych procedur w ramach pozwolenia na budowę.

Co w przypadku, gdy mam niedziałającą oczyszczalnię drenażową?

Oczyszczalnie drenażowe są mało odporne na przeciążenia.

Przeciążenie jest chwilowym doprowadzeniem większej ilości ścieku niż wynika ze specyfikacji oczyszczalni.

Otwarcie sezonu grillowego, chrzciny czy wesela organizowane w Waszym domu, powodują, że do oczyszczalni trafia więcej ścieku niż powinno (z kuchni, toalet, umywalek). Oczyszczalnia „nie nadąża” z poprawnym oczyszczaniem ścieku wprowadzając do drenażu większe frakcje systematycznie go kolmatując. Zapchany system drenażowy można udrożnić chemicznie jednak tego typu działania dają krótkotrwałe efekty.

W takich przypadkach można zastosować modernizację oczyszczalni drenażowej na nowoczesną bezzapachową oczyszczalnię biologiczną.

Oczyszczalnia taka nie wymaga wymiany drenażu i jest odporna na przeciążenia.

Przewagi bezzapachowej oczyszczalni nad szambem

Systematyczny wywóz ścieków

Zwykle raz w miesiącu gościem na Waszym podwórku jest nieprzyjemnie pachnący samochód asenizacyjny, który pobiera kilkuset złotową opłatę za utylizację ścieków.

Nasz system wymaga opróżnienia raz na 1,5 – 2 lata, a mamy też rozwiązania, które są całkowicie bezobsługowe pod tym względem. Oszczędność pieniędzy jest oczywista.

Nieprzyjemny zapach

Często zwykłe oczyszczalnie lub szamba wydzielają nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak, ponieważ osad nadmierny i odbywające się w nim procesy gnilne generują nieprzyjemne substancje. Użytkownicy zmuszeni są do częstszego opróżniania szamb, co kosztuje lub systematycznego dodawania specjalnych preparatów, które redukują powstający odór.

Nasze rozwiązanie jest bezzapachowe. Zestaw do modernizacji szamb na przydomowe oczyszczalnie tworzy z całej przestrzeni zbiornika reaktor biologiczny.

Napowietrzana jest cała objętość ścieków minimalizując powstawanie osadu nadmiernego, w którym procesy beztlenowe produkują szkodliwe gazy, a bakterie w silnie natlenionym środowisku skutecznie redukują wytwarzany metan, azot i fosfor.

Zapychanie się systemów drenażowych

W tradycyjnych oczyszczalniach, czy tzw szambach ekologicznych, oczyszczony wstępnie ściek trafia do systemu drenażowego, gdzie następuje dalszy ciąg procesu oczyszczania. Takie rozwiązanie źle radzi sobie z przeciążeniami lub trudnym do rozkładu składem ścieku (np. tłuszcze).

W efekcie systemy drenażowe w raz z upływem czasu tracą swoją skuteczność rozsączania. Po upływie 7 – 10 lat bardzo często drenaże stają się całkowicie nieskuteczne. Pojawiają się nieprzyjemne zapachy a zbiorniki szybko przepełniają się.

Zestaw do modernizacji charakteryzuje się wysoką skutecznością oczyszczania ścieków, a urządzenia rozprowadzające ściek na grunt są całkowicie odporne na przeciążenia systemu. Mogą być stosowane przy bardzo mało przepuszczalnych gruntach takich jak gliny czy iły i przy wysokich poziomach wód gruntowych.

Jak to robimy?

Modernizacja szczelnego szamba na oczyszczalnię biologiczną jest prostym zabiegiem.

Zestaw do modernizacji szamba i zamulonych oczyszczalni drenażowych jest autorskim rozwiązaniem firmy Haba, rozwiniętym przez firmę MPI, stworzonym z myślą o ludziach oszczędnych i dbających o środowisko. Oczyszczalnia pracuje jako sekwencyjny reaktor porcjowy, w którym oczyszczanie zachodzi w wysokoefektywnej technologii osadu czynnego, a jej praca jest kontrolowana poprzez sterownik mikroprocesorowy umieszczony w skrzynce technicznej.

Fazy pracy oczyszczalni:

  1. Naprzemienne napowietrzanie
  2. Sedymentacja
  3. Odpompowanie oczyszczonych ścieków

Zestaw do modernizacji składa się z takich elementów jak:

  1. Dmuchawa
  2. Dyfuzory
  3. Rozdzielacze
  4. System do poboru ścieków oczyszczonych
  5. Pompa
  6. Pływaki

Zastosowanie pompy pozwala odprowadzić ścieki oczyszczone w dowolne miejsce na działce bez konieczności wykonywania radykalnych zmian w zagospodarowaniu otoczenia.

Zestawy BIO EASY FLOW posiadają aktualny certyfikat zgodności z PN-EN 12566-3.

Zamontowana szafa sterująca z pompą napowietrzającą

Linia zraszająca

Zraszacz wyrzucający oczyszczony ściek na poletko

Instalacja rury do zraszaczy

Instalacja urządzeń napowietrzających i odprowadzających oczyszczony ściek

Łączenie dyfuzorów z pompą napowietrzającą

W celu odprowadzenia oczyszczonego ścieku polecamy system Green Shower. Jest to autorski system

NAWADNIANIA LINIOWEGO LUB POLETKOWEGO.

Dzięki pompie zamontowanej wewnątrz zbiornika oczyszczony ściek jest wyrzucany pod ciśnieniem przez rząd specjalnie zaprojektowanych zraszaczy na przygotowane z kory poletko rozsączające. Rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie oczyszczonych ścieków do nawadniania roślin położonych w dowolnych częściach ogrodu.

Tak wykonane nawodnienie wygląda jak na poniższych zdjęciach:

green_shower_2