Rozsączanie. Po co to komu?

by | mar 15, 2021 | Rozsączanie

Ulewny deszcz, a Ty nie masz co zrobić z nadmiarem wody na działce?

Z pomocą przychodzi rozsączanie.

Nie wszyscy mają możliwość zainstalowania zbiornika na deszczówkę. Albo po wielkiej ulewie zbiornik się przepełnił. Co zrobić z nadmairem wody gdy nie ma dostępu do kanalizacji albo chociaż do rowu melioracyjnego?

Wypuszczenie wody na działkę to często najkrótsza droga do zrobienia z trawnika pola ryżowego.

I tu z pomocą przychodzi rozsączanie wody w gruncie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykorzystać wodę deszczową zebraną z dachu czy innych powierzchni i wykorzystać bezpośrednio do poprawy nasączenia gruntu na własnej działce. Choć należy pamiętać, że jest to metoda silnie uzależniona od przepuszczalności gruntu oraz ilości dostępnego miejsca.

Oprócz rozwiązań naturalnych, typu wypełnione żwirem niecki czy rowy filtracyjne mamy do dyspozycji kilka propozycji systemowych.

Najprostszy sytem to rozłożenie na terenie działki perforowanych rur drenarskich otulonych filtrem np. z geowłókniny. Sposób najtańszy i bardzo łatwy do samodzielnego wykonania. Jego główną wadą jest niewielka możliwa ilość wody jaką może przyjąć i odprowadzić do gruntu zwłaszcza słabo przepuszczalnego. Poza tym same zalety.

Bardziej zaawansowany system i dużo bardziej funkcjonalny to skrzynki rozsączające. Są to ażurowe skrzynki z tworzywa sztucznego, które magazynują duże ilości wody, a potem powoli je rozsączają. Są lekkie i łatwe do łączenia pionowo i poziomo w dłuższe moduły pozwalające na tworzenie zbiorników o dużych pojemnościach. Owija się je geowłókniną, która przepuszcza wodę, ale nie przepuszcza cząstek gruntu a całość układa w wykopie. Jedna skrzynka o pojemności 20 litrów może zastąpić rów wypełniony 1200 kg żwiru, albo ok 30 metrów rury drenarskiej. Odpowiednio dobrany system można montować nawet pod parkingami czy drogami dojazdowymi.

Kolejnym dobrym sposobem na przenikanie deszczówki do gruntu to montaż tuneli rozsączających. Urządzenia te pozwalają na tworzenie długich ciągów, posiadających wewnątrz dużo wolnej przestrzeni, co zapewnia duże możliwości chłonne takiego systemu. Zapewnia też dobry przepływ powietrza, a to z kolei pozwala na wydłużenie żywotności układu rozsączającego. Tunele sprawdzą się doskonale w sytuacji, gdy układ rozsączający musi zostać posadowiony płytko i nie można zastosować kilkuwarstwowego układu rozsączania jak w przypadku skrzynek. W tym wypadku również istnieje możliwość zamontowania takiego systemu w miejscach, w których odbywa się ruch samochodów.

Pewną wariacją w tym temacie są studnie chłonne typu Igloo. Posiadające dużą pojemność retencyjną pozwalają na przetrzymanie dużej ilości wody i powolne jej rozsączanie w otaczającym gruncie. Jedna studnia tego typu zastępuje z powodzeniem 4 tony żwiru w niecce drenarskej. Studnie Igloo mogą zostać połączone w rozgałęzione systemy zwiększając możliwości chłonne.

Podsumowując, układ rozsączający może byż bardzo pomocny w zagospodarowaniu wody deszczowej na działce. Nie tylko pozwala na zagospodarowanie opadu w miejscu jego wystąpienia i odbudowę zasobów wód podziemnych ale także odciąża sieć kanalizacyjną a jeśli takiej nie ma nie pozwala zrobić z naszej działki bajora.

W naszej ofercie www.aquasafe.pl mamy dostępne wszystkie z pokazanych systemów. Ich wybór zależy od Ciebie natomiast my chętnie doradzimy i zaprojektujemy całą instalację.

Zapraszamy!

0 Comments